• UVD

פרעושים, קרציות ונחשים


התפתחות והתרבות הפרעושים והקרציות קשורה קשר ישיר למזג האוויר.


מתי הקרציות נפוצות ומתי הפרעושים?


הקרציה מעדיפה מזג אוויר חם ויבש ולכן היא נפוצה יותר באביב ובקיץ. עם זאת חשוב לדעת שבישראל ניתן למצוא קרציות גם מחוץ לעונה. הן אמנם נדירות יותר אך כיוון שמזג האוויר בארץ אינו קיצוני ולפעמים גם בחורף יש תקופות יבשות, צריך להיזהר מקרציות במשך כל השנה.

גם הפרעושים מעדיפים מזג אוויר חם ויבש (אם כי הזחלים דווקא זקוקים לסביבה לחה בתקופת ההתפתחות שלהם.) עם זאת, כיוון שהם חיים בבתים הם פחות מושפעים ממזג האוויר ולכן ניתן למצוא אותם לאורך כל השנה, בעיקר בבתים מחוממים היטב. בחורף ההתפתחות שלהם איטית יותר אבל עדיין צריך לשים לב להימצאות שלהם בבית או על חיית המחמד שלכם.


האם יש מקומות שבהם יש יותר קרציות ופרעושים?


קרציות נמצאות בעיקר בצמחייה - שיחים, עשב גבוה ואפילו על ענפים נמוכים מאוד של עצים או על הקרקע.

המקור העיקרי לפרעושים הוא בעלי חיים אחרים


מצאתי קרציה! להסיר אותה?


כן, אבל, שימו לב! אם מצאתם קרציה, ההסרה שלה דורשת תשומת לב וזהירות! הסרה לא נכונה יכולה לגרום לפציעה בעור הכלב, לשחרור רעלנים לתוך מחזור הדם שלו וזיהום סביבתי. אם אינכם בטוחים כיצד להסיר קרציה, פנו לווטרינר שלכם. באופן כללי רק נאמר שיש להסיר אותה בזהירות ובאיטיות כאשר אוחזים (בעדינות על מנת שלא למעוך אותה) בראש הקרציה.


איך מונעים הופעת קרציות ופרעושים על החיות בבית?


* בעונות החמות רצוי לא לשחרר את כלבכם במקומות בעלי צמחייה מרובה ובנוסף לאחר כל טיול לעשות על גופו של הכלב בדיקה שהוא נקי

* לשמור על בית נקי ואם אפשר גם יבש ככל האפשר. שטיחים שעירים הם מקום חיים טוב לפרעושים אז כדאי לשקול אם אתם רוצים שטיחים בבית, כיבוס המיטה של החיה בטמפרטורה גבוהה ככל האפשר.

חשוב מאוד: כל טיפול בפרעושים חייב לכלול גם טיפול מלא בסביבת החיים של החיה הנגועה. אם לא מנקים את הסביבה מפרעושים הם יחזרו אל הכלב או החתול מיד לאחר שניקיתם אותו.

* למי שיש גינה: לכסח את הדשא, לגזום צמחיה, לאסוף עלים יבשים וגזם ולשים לב למצב המזיקים במהלך כל השנה, מומלץ אף לרסס את הגינה מפני מזיקים אחרים כמו נמלי אש וכו'..

* ביקור תקופתי במספרה לכלבים אולי לא מונע קרציות ופרעושים אך כך קל יותר למצוא אותם ולנקות את הכלב.


איך נפטרים מקרציות ופרעושים?


ישנן חברות שונות עם מוצרים ותכשירים לטיפול בבעיית הפרעושים והקרציות:

מוצרי ניקיון כמו שמפו למשל שמרחיקים קרציות מהחיה הרחוצה

אבקות לאיבוק חיית המחמד.

אמפולות למריחת חומר ישירות על עור חיית המחמד.

תרסיס להתזה על הכלב (פחות מתאים לכלבים בעלי פרווה ארוכה).

כדורים שניתנים לבליעה על ידי חיית המחמד.

זריקות שנועדו בעיקר למקרים שבהם הכלב סובל מהרבה קרציות.

התייעצו עם הווטרינר שלכם לגבי הטיפול המתאים לחיית המחמד שלכם והתדירות הנחוצה לטיפול יעיל.

בכל מקרה קראו היטב את ההנחיות לפני השימוש בחומר כלשהו, מדובר בחומרים שיכולים להיות לעיתים רעילים לבני אדם ו/או לחיות אחרות .

.לסיכום, טפילים חיצוניים כמו פרעושים וקרציות הם עניין מציק במקרה הטוב ומזיק ואפילו מסוכן במקרה הרע. אל תזניחו את חיית המחמד שלכם ועזרו לה לחיות חיים נקיים ונטולי טפילים.


נחשים וחיות מחמד


בישראל קיימים 41 מיני נחשים, תשעה מהם ארסיים.

הצפע הארצישראלי הינו נחש הצפע הנפוץ ביותר במזרח התיכון, והינו האחראי למרבית הכשות הנחש בבני אדם וחיות מחמד בישראל. זהו מין אנדמי לישראל (נמצא רק באזור זה), וניתן למצוא אותו בכל רחבי המדינה, פרט לאזורים מדבריים


מרבית הכשות הנחש כלפי כלבים בישראל מתרחשות בעונת הפעילות של הצפע, בין החודשים

מאי-אוקטובר משעות הצהריים עד שעות הלילה(14:00-22:00).

הסימנים הקליניים יכולים להופיע רק מספר שעות מרגע ההכשה, ויכולים לנוע בין מתונים עד למוות


מתי נחשוד בהכשה?


כאשר רואים את הנחש אין מקום לספק.

כאשר בעל החיים מסתובב באופן חופשי או תוחב את אפו בשיחים תוך כדי טיול לא נראה את הנחש, אך לעיתים נוכל לראות את פצעי החדירה של השיניים ושטפי דם בעור. לא תמיד ניתן למצוא את הפצעים בתוך הפרווה ולכן אין בהיעדרם לשלול הכשה. תוך זמן קצר תופיע נפיחות מקומית שהולכת ומתפתחת (כלבים לרוב מוכשים בפנים, חתולים ברגליים), בצקת ושטף דם. כמו כן, סימנים סיסטמיים כוללים שוק אנפילקטי (תגובה אלרגית מוגזמת), שוק כתוצאה מתת נפח או שוק קרדיוגני. בנוסף, עלייה בקצב הנשימה ואי סדירות בקצב הלב, לפעמים בעל החיים יפגין גם סימנים של כאב וחוסר מנוחה.

עוצמת התגובה מושפעת מפקטורים התלויים הן במין הקורבן והן בנחש עצמו: מיקום ההכשה, משקל הקורבן, עמידות הקורבן, סוג הנחש וגודלו, גיל הנחש והמוטיבציה שלו להכשה וכן כמות הארס.

הכשות הנחש המסוכנות יותר לכלבים מתרחשות בחודשי הקיץ הראשונים ובכלבים השוקלים פחות מ-15 ק"ג. כמו כן, הסיכון עולה אם ההכשות התרחשו באזור הגפיים. עם זאת, מרבית ההכשות בכלבים מתרחשות בעיקר באזור הצוואר והראש (80%). בחתולים, הסיכון עולה ככל שמשקל הגוף יורד וטמפרטורת הגוף נמוכה יותר.

הסיבוכים הנפוצים המתרחשים בעקבות ההכשה בכלבים כוללים זיהומים, נמק מקומי, חסימות בדרכי הנשימה, קרישיות יתר של הדם (DIC), כשל כלייתי וירידה במספר הטסיות בדם. על פי

הספרות, שיעור המוות כתוצאה מהכשת צפע ארצישראלי בכלבים הינו של 3.7-6%.מה עושים במידה והייתה הכשה?


במידה וכלב או חתול מוכשים על ידי נחש, על הבעלים לנסות ולהישאר רגוע עד כמה שניתן על מנת למנוע מבעל החיים התרגשות נוספת ולהביא את בעל החיים לווטרינר על מנת שיעניק לו טיפול רפואי.

לא לנסות להתקרב לנחש על מנת לזהותו. הטיפול זהה ברובו ללא תלות בזהות הנחש המכיש

לא לנסות לשים חסמי עורקים ושיטות שונות לעצירת התפשטות הארס. אלו רק יגבירו את הנזק!

הטיפול בהכשות נחש בבעלי חיים כולל מתן אנטיביוטיקה, אנטיהיסטמינים, סטרואידים וחומרים נוגדי ארס.איך להימנע מהכשה?


כללי זהירות:


* הימנעו משחרורם של הכלבים בטיול ואל תתנו להם להסתובב באופן חופשי

* הרחיקו את הכלב ממקומות האלולים להיות מסוכנים עבורו כמו שיחים, צינורות, מחילות בסלעים, נקיקי סלע, בורות באדמה, קופסאות וכו'.

*בזמן הטיול הימנעו מלהיכנס לאזורים סבוכים

* הקפידו על חצרות נקיות מגרוטאות ורהיטים שלא בשימוש

* הקפידו על חצרות נקיות מעשבים יבשים וקוצים.

.* אדמה רטובה מונעת גישת זוחלים

* במידה וראית נחש יש לתת לנחש למצוא לעצמו דרך מילוט, ואז לסגת לכיוון ההפוך מתנועתו

7 צפיות0 תגובות