• UVD

כלבנות טיפולית

מהי כלבנות טיפולית/ טיפול בעזרת כלבים?

כלבנות טיפולית היא שיטה בפסיכותרפיה ובריפוי בעיסוק הנעזרת בכלבים כדי לשפר את תפקודו הפיזי, החברתי, הרגשי או הקוגנטיבי של האדם.

האינטראקציה עם הכלב הוא חלק מהתהליך הטיפולי ואיתו מגיע הליווי וההכוונה של המטפל.


כלבים הם בעלי מגע והתנהגות שונה, שמאפשרת למטופל לפעול בחופשיות ובכך מספקת סביבה בטוחה שבה יכולים רגשות לעלות על פני השטח.

לחיבור בין המטופל לכלב ייתרונות רבים:

* יצירית אמפטיה ומוטיבציה

* העלאת האגו, הערך העצמי והביטחון העצמי

* יצירת תחושת ביטחון ואמון

* יצירת תחושת אחריות וכבוד

* יכולת קבלה, נתינה ושייכות

*סבלנות וסובלנות

*שיפור מצב הרוח

*ייתרונות פיזיים (שימוש בכלבים טיפוליים בבתי חולים להורדת לחץ דם, שחרור אנדורפינים המעודדים את פעילות מערכת החיסון, הרגעת דופק מואץ, קידום תהליכים טיפוליים פיזים ומוטורים, הפחתת רמת הכאב אצל ילדים ועוד.)

*מפחיתה חרדה ומועקה

*בתחום הלימודי - מטופלים אשר טופלו בתרפיה זו, דיווחו על הפחתה בסימפטומים הנוגעים לבעיות קשב וריכוז.

מגוון הפעילויות האופייני לטיפול בעזרת כלבים:

ליטוף, משחק, התבוננות, דיבור, הליכה, חיבוק, אחיזה, האכלה, ניקוי ועוד.

גם הפעילויות הפשוטות ביותר יוצרות קשרים גופניים, רגשיים ושכליים עם הכלב ולכן מעוררות את האדם כולו לפעולה.


למה דווקא כלבים?

הכלב הוא בעל חיים חברתי.

תוצאות מחקרים מוכיחות כי כלבים אכן מבינים את מה שאנחנו אומרים ואיך שאנחנו אומרים זאת, כלבים קולטים את מצב הרוח שלנו ומתנהגים בהתאם, כלבים מסתמכים על תסמינים פיזיים שאנחנו כמעט לא מרגישים כגון: עייפות, דיכאון, כאבי ראש, הבעות פנים, שפת גוף ועוד, כדי להבין אותנו טוב יותר ממה שאנחנו מכירים את עצמנו.

הבחירה בכלב נובעת מכך שהקשר הנוצר בינו לבין המטופל איננו מצריך שימוש במילים על מנת ליצור קירבה.

הכלב הוא למעשה המקשר בין איש המקצוע למטופל, הכלב הוא האקטיבי והוא יוצר את המגע והקשר עם המטופל.

נוכחות הכלב במסגרת הטיפולית תורמת לפיתוח הקשר בין המטפל למטופל. היא אף מסייעת בהעלאת הביטחון העצמי של המטופל בכך שהמטופל נתפש בעיני החיה כ"כל יכול" . הכלב אינו רואה את מגבלותיו של המטופל ולא שופט אותו. הוא מקנה למטופל תחושה של קבלה, אמון, רגיעה ונחמה. באמצעותו ילדים יכולים להתנסות בהבעת בגרות ושליטה בסיטואציות מגוונות, להביע אחריות על האחר ולהעלות רגשות ותגובות שאינן נשפטות. הקשר עם הכלב שובר לעיתים את חומת ההגנה שבנה המטופל ומאפשרת פריצת גשר בינו לבין המטפל שאינו דורש תקשורת מילולית. אינטראקציה עם בעלי חיים מעודדת אמפתיה, מפחיתה חרדה ומועקה ומגבירה את תחושת האמון בין המטפל למטופל.

הטיפול נעזר בכלבים אשר עברו הכשרה ונמצאו בעלי אופי מתאים.


לאיזו אוכלוסיה מיועד טיפול בעזרת כלבים?

טיפול בעזרת כלבים, מתאים לאוכלוסיות בגילאים שונים: ילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים. שיטת טיפול זו מתאימה גם לטיפול בבני-אדם בעלי קשיים פיזיים, נפשיים, רגשיים והתנהגותיים, כגון הפרעות קשב והיפראקטיביות, להפרעות חברתיות, לקשיי תקשורת, לאנשים בתקופות שיקום, שיתוק מוחין, נכויות, טראומה וכדומה.לאנשים בעלי צרכים מיוחדים כגון בעלי פיגור שכלי, אנשים על הרצף האוטיסטי, ליקויי למידה וליקויים סנסו-מוטוריים, וכן לנוער במצוקה, אנשים החווים פוסט- טראומה או הפרעות חרדה ודיכאון, אנשים בעלי הפרעות רגשיות ואסירים בבתי הסוהר.

הטיפול יכול להתבצע באופן פרטני או בקבוצה.*חווה טיפולית איכותית מאופיינת בצוות מקצועי, רמת בטיחות ונקיון גבוהות ונגישות טובה למקום ולחיות. המסגרת הטיפולית צריכה לשמור על זכויות בעלי החיים ורווחתם.

17 צפיות0 תגובות