כלבים פרעושים וקרציותהתפתחות והתרבות פרעושים וקרציות בטבע קשורה ישירות למזג האוויר. הקרציה מעדיפה מזג אוויר חם ויבש ולכן נפוצה יותר באביב ובקיץ. עם זאת חשוב לדעת שבישראל ניתן למצוא קרציות גם מחוץ לעונה. הן נדירות יותר אך כיוון שמזג האוויר בארץ אינו קיצוני וגם בחורף יש תקופות יבשות, צריך להיזהר מקרציות במשך כל השנה. הקרציות נמצאות בעיקר בצמחייה: שיחים, עשב גבוה, שדות, ענפים נמוכים ועל הקרקע.

גם פרעושים מעדיפים מזג אוויר חם ויבש אבל כיוון שהם חיים בבתים הם פחות מושפעים ממזג האוויר ולכן ניתן למצוא אותם לאורך כל השנה, בעיקר בתוך בתים מחוממים היטב. בחורף ההתפתחות שלהם איטית יותר אבל עדיין צריך לשים לב להימצאות שלהם בבית או על חיית המחמד. המקור העיקרי לפרעושים הוא בעלי חיים אחרים בסביבה שלנו.


מניעת קרציות דורשת תשומת לב, בעיקר בעונות החמות. רצוי לא לשחרר את הכלב בשטחים עם צמחיה ולבדוק לאחר כל טיול את הכלב. בנוסף שמירה על הבית וסביבת הכלב נקייה ויבשה. שטיחים שעירים ומיטת הכלב הן מקומות מחיה טובים לפרעושים, מומלץ לכבס את המיטה לעיתים קרובות בטמפרטורה גבוהה ככל האפשר.

טיפול בפרעושים חייב לכלול גם טיפול מלא בסביבת החיים של הכלב. אם לא מנקים את הסביבה מפרעושים הם יחזרו אל הכלב מיד לאחר הטיפול.

במידה ובבית יש חצר או גינה חשוב לכסח את הדשא, לגזום צמחייה, לאסוף עלים ולבדוק את מצב המזיקים במשך כל השנה כולל הדברה במידת הצורך.


טיפוח הכלב, סירוק ושמירה על פרווה נקייה לא ימנע קרציות ופרעושים אך יוביל לטיפול בזמן ומניעת התפשטות הטפילים. יש חברות רבות עם תכשירים שונים לטיפול בקרציות ופרעושים והרחקתם מהכלב. התכשירים מגיעים במגוון צורות כמו שמפו, אבקה, קולרים, כדורים ללעיסה וגם זריקות למקרים קשים. כדאי להעזר בוטרינר לקביעת הטיפול המתאים והתדירות הנכונה לכלב שלכם. בכל מקרה יש לקרוא היטב את הוראות השימוש לפני מתן כל חומר שהוא לכלב. מדובר בחומרים שעלולים להיות לעיתים רעילים לבני אדם ו/ או חיות אחרות ויכולות להיות מסוכנות במינון לא נכון גם לכלב שלכם.


הטפילים הם עניין מציק במקרה הטוב, מזיק ומסוכן במקרה הרע. אל תזניחו את הכלב שלכם ועזרו לו לחיות חיים נקיים ללא טפילים.פוסטים אחרונים

הצג הכול