• UVD

חינוך לצרכים

חינוך לצרכים הינה הבעיה הראשונה איתה מתמודדים כשמגיע גור חדש הביתה.

ֿיכולת התאפקות וזמני הוצאה :

- ראשית יש להבין כי לגור קטן יכולת התאפקות מועטה ממש כמו לתינוק. גור מסוגל להתאפק פיזית את מספר חודשי גילו + שעה, כלומר גור בן 3 חודשים מסוגל להתאפק עד 4 שעות.

- התאפקות אינה טבעית לכלב ויש צורך ללמדו בהדרגה כייצד לעשות זאת. - חשוב לדעת כי יש להוציא את הגור מספר פעמים רב במהלך היום ופעם נוספת בלילה וככל שהגור ימעיט לעשות בבית כך זמן הלימוד ילך יתקצר.

- גורים לרב עושים צרכים לאחר שינה,אוכל/שתייה ומשחק/השתוללות בנוסף לזמנים הקבועים, כמו כן ניתן להבחין בסימנים מקדימים לצרכים כגון: רחרוח הרצפה/סיבובים/אי שקט, זה הזמן לצאת עם הגור החוצה ולהמתין עד שיעשה את צרכיו.

- מומלץ להוציאו למקום קבוע בסמוך לבית בעל מצע רך )דשא/חול.. ( תיחום ועקרונותיו: הדרך היעילה והמהירה ביותר לחינוך לצרכים ולהקניית הרגלים נכונים היא על ידי תיחום הגור במקום קטן המוגדר כ"טריטוריה פנימית")

מתן האוכל של הכלב בפיזור בתוך התא/אזור מוגדר למשך מספר ימים יצור טריטוריה זו(,כלב מטבעו ימנע מעשיית צרכים במקום בו הוא אוכל וישן.
- יש לתחום את הגור במקום קטן – רצוי להשתמש בגדר גורים המיועדת לכך.

- התיחום חייב תמיד להתקשר עם משהו חיובי ולכן לעולם אין להשתמש בו כעונש. מומלץ לתת לגור משהו ללעוס כגון:עצם/צעצוע כשנמצא בתיחום .

- יש לתחום את הגור במקום מרכזי בבית ולא לבודדו(דבר שעלול לגרום לבעיות קשות בעתיד) .

- יש לפזר בכל שטח הגדר 3 שכבות של עיתונים ובחלק הרחוק מפתח הגדר יש לשים את המיטה של הכלב/מצע נעים לשינה ושם יש לפזר את האוכל של הגור.

- בכל פעם שהגור עשה את צרכיו על אחד העיתונים יש לעבוד בשיטה הבאה: מוצאים את שכבת העיתון האמצעי (הספוג מעט בריח) ושמים אותו כעיתון העליון ליד פתח הגדר, על מנת שהגור יעדיף את המצע הקרוב לפתח. וכן הלאה מספר ימים. עם הזמן יהיה ניתן לראות כי הגור בוחר לעשות בפינה הרחוקה ביותר ממקום מרבצו.

- חשוב לדעת - שיטת העיתונים אינה מלמדת את הגור להתאפק אלא מכווינה את הגור אל דלת היציאה.

- לימוד התאפקות נעשה על ידי תיחום בתא הטסה לפי זמני ההתאפקות והוצאות רבות. אין לעשות זאת ללא ליווי של בעל מקצוע על מנת למנוע טעויות קריטיות.

- כאשר מוציאים את הגור מהתיחום, יש להוציאו במהרה החוצה על מנת למנוע מצב של עשיית צרכים בבית.באם עשה צרכים בחוץ, ניתן להשאירו משוחרר בבית (בהשגחה) למשך כ-33 דקות. לאחר מכן, להחזירו לתיחום לכ-33 דקות ומשם להוציאו ישירות החוצה. אם הגור לא עשה צרכים בחוץ, יש להחזירו ישירות לתיחום ולהוציאו שוב החוצה לאחר כ-33 דקות.

- חשוב להוציא את הגור לצרכים גם משאר הבית ולא רק מהתיחום עצמו,על מנת שילמד להתאפק גם בשאר הבית.

- ניתן להגדיל את הזמנים בהם אנו משחררים אותו בבית / תוחמים אותו בהתאם לגיל הכלב וליכולת ההתאפקות שלו.

מה עושים אם מצאנו שלולית שתן או חבילת הפתעה בחזרתנו הבייתה? האמת שממש כלום! טעות נפוצה היא לכעוס ולהעניש את הגור על כך ,אך הוא אינו מבין ואינו מקשר את העונש לצרכים. ולכן אין לכעוס אין לגעור או להעניש את הגור,פשוט לומדים להבאה להוריד אותו מוקדם יותר.כמו כן רצוי לא לנקות את הצרכים מול הכלב מאחר שהוא עלול לחקות אתכם בעתיד ואף לאכול את צרכיו כדי להעלימם.

לסיכום, אין ספק שחינוך לצרכים דורש השקעה וסבלנות אך הוא הכרחי.וככל שתקפידו כך יתקצר זמן החינוך

17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מניעה וניתוב נשיכות

כל גור כלבים נושך , ממגוון רחב של סיבות. בניהן , משחק , בדיקת גבולות, תסכול, עודף אנרגיה ועוד.. ישנם גורים בעלי נטייה אוראלית יותר אשר עלולים לפרוק זאת על ידי נשיכות או לעיסת חפצים. ​ אז מה עלינו לעשו

חשיפה נכונה לגור

איך לבצע חשיפה נכונה ובטוחה לגורים כמו בקרב ילדים גם לכלבים ישנה תקופה חשובה ומכרעת בחייהם בה חשוב מאוד לחשוף אותם למספר רב ככל הניתן של סיטואציות ומצבים חדשים בהם, הם עלולים להיתקל בהמשך על מנת ליצור